Izrada minilekcija

Imate li potrebne dozvole, na sustav Minilessons i sami možete uploadati minilekcije koje ste sami napravili. Jednom kada ste prijavljeni na sustav, u gornjem desnom uglu kliknite na vaše ime i prezime i doći ćete na stranicu na kojoj će pisati možete li ili ne uploadati minilekcije.

Zašto se ova mogućnost uopće nudi studentima? Iskustvo pokazuje da u svakoj generaciji studenata ima i studenata koji imaju volje, želje i znanja te koji i inače rade različite nastavne materijale i tutorijale koje objavljuju na vlastitim web-stranicama. Izradom i objavom minilekcija kroz sustav Minilessons takvi materijali mogu doći do puno šireg skupa korisnika. Kroz sam sustav, studenti koji minilekcije koriste pri učenju, iste mogu ocjenjivati te ostavljati komentare koji autoru minilekcije mogu pomoći kako bi popravio eventualne nedostatke objavljene inačice i time stvorio još bolji nastavni materijal.

Sustav Minilessons svojim korisnicima nudi još jednu vrlo praktičnu funkcionalnost: listu želja. Lista želja zamišljena je kao mjesto na kojem je moguće postaviti zahtjev za izradom minilekcije koja pokriva određeno područje koje je studentima teško za savladavanje. Korisnici sustava Minilessons ove želje mogu pregledavati te mogu za njih glasati. Top-lista želja može poslužiti kao odličan izvor informacija pri odabiru teme za sve studente koji se žele okušati u izradi minilekcija.

Kako izraditi minilekciju

Želite li se okušati u izradi minilekcije, evo što trebate znati.

Minilekcija je skup resursa koji su na propisani način složeni u određene strukture direktorija. Svaka minilekcija sadrži datoteku descriptor.xml koja čuva osnovne informacije o minilekciji: popis jezika na kojima je materijal dostupan, naslov minilekcije, tko su autori minilekcije te kakva je struktura minilekcije.

Minilekcija se sastoji od osnovnog niza stavki koje se prikazuju korisniku te mogućih dodatnih grana. Stavke mogu biti statičke stranice ili pak pitanja. Statičke stranice pišu se kao pojednostavljeni HTML dokumenti pri čemu korisnik može u njih uključivati interaktivne demonstracije ostvarene kroz JavaScript te povezati kompleksnije demonstracije ostvarene tehnologijom Java WebStart. Dakako, moguće je uključiti i statičke resurse poput slika, PDF-dokumenata i drugih materijala, uključivo i video-elemenata.

Od pitanja, sustav trenutno nudi jednostavne abc-pitalice te izradu kompleksnih pitanja koji imaju dijelove koji se izvode i na poslužitelju (ova posljednja vrsta dostupna je samo u neograničenim minilekcijama).

Jednom napravljenu minilekciju najprije je potrebno lokalno provjeriti pa kad ste zadovoljni, istu trebate zapakirati kao ZIP arhivu i potom uploadati na sustav Minilessons.

Pri izradi minilekcije, treba voditi računa da ista treba biti vremenski prihvatljivo zahtjevna te po mogućnosti što interaktivnija. Ideja je da određen koncept ilustrirate na najjednostavniji mogući način. Pisanje kilometarskog teksta je naporno; čitanje i praćenje s razumijevanjem istoga, još je teže. S druge strane, kratak tekst koji sadrži jednu ili dvije interaktivne demonstracije nakon kojeg slijedi jedno ili dva pitanja pa opet neki kraći tekst puno je lakši za "konzumiranje" te studenta potiče da istovremeno čita s razumijevanjem, isproba demonstraciju te razmisli o pitanju prije no što na njega uspješno odgovori. Uporabom takve minilekcije, puno je jednostavnije naučiti određene koncepte.

Što mi treba

Na računalu na kojem želite razvijati vlastite minilekcije trebate instalirati Java Platform Standard Edition 8: SDK i nakon toga alat za izgradnju Java projekata Apache Maven 3.

Potom s GitLaba skinite web-aplikaciju Minilessons. Naputak za pokretanje iste pronaći ćete u korijenskom direktoriju.

Konačno, napravite osnovnu strukturu minilekcije i krenite s izradom sadržaja. Prije no što krenete s ovim korakom, bilo bi dobro da razmislite kako točno želite strukturirati minilekciju, kako želite izmjenjivati tekstovni sadržaj i pitanja i slično. Složite si koncept na papiru prije no što krenete u samu izradu minilekcije.

Na internetu možete pronaći niz gotovih minilekcija čije pakete možete slobodno skinuti i proučiti. Na adresi https://gitlab.com/groups/minilessons nalazi se niz minilekcija koje su napisane za kolegij Digitalna logika (pogledajte projekte čije je ime oblika de-NNx, npr. de-03a).

Ako zapnete oko bilo čega, slobodno se javite na Marko.Cupic (pri) fer.hr, pa u nekom trenutku i došećite s minilekcijom na Vašem vlastitom laptopu - uživo ćemo najefikasnije riješiti sve poteškoće i natjerati minilekciju da radi ono što želite da radi.